Знаки карпатської магії - Бердник Громовиця
3
Рахмани, або «блаженні предки», - за гуцульськи¦ ми переказами прабатьки людей, які живуть у Вирії, посилаючи звідти урожайні дощі та всілякі гаразди.
4
Згадаймо епізод з фільму С. Параджанова «Тіні забутих предків», коли біля тіла Івана звучить танцювальна музика та відбувається забава.
5
«І побачили сини Божі людських дочок, що вродливі вони, і взяли собі жінок із усіх, яких вибрали.
За тих днів на землі були велетні, а також по тому, як стали приходити Божі сини до людських дочок. І вони їм народжували, - то були силачі, що славні від віку». (Буття, 6:2,4 ).
6
Згадаймо образ Гаргантюа з відомого роману Франсуа Рабле. Письменник не вигадав цього персонажа, він також спирався на народні перекази. /, до речі, деякі дослідники виводять родовід гуцулів саме від кельтських племен.
7
У французьких переказах є також вульгарніша версія походження цих поодиноких каменів, що пов'язана
з велетнями.
8
Трікстер - «спритник, хитрун» - у міфології та фольклорі образ бога пустуна, бога-хитруна, іноді навіть облудника. Це божество, що чинить капості не з лихою метою, а задля «вищих міркувань». У багатьох культурах яскраві ознаки трікстера має шаман. (Список літератури див. у кінці книги. -Авт.)
9
Вальгалла - в скандинавській міфологи палац Оді-на, розташований у місці, де живуть боги, - Асґарді; у Вальгаллу йдуть воїни, що загинули в битвах.
10
Я навмцсне пом*якиіила діалектизми, залишила їх тільки в окремих випадках, для підкреслення особли-востей традиції.
11
Цікаво, що традиційний шаманізм північноамериканських індіанців англійською мовою звучить як «earth medicine», що можна перекласти, як «земна магія», оскільки в англійській мові слово «medicine» означає не лише «лікування», але й «магія».
12
Можна порівняти з традиційною китайською гео-мантією та мистецтвом фен-шуй, де будь-який гострий предмет є провідником негативної енергії «иіа-ци», тому майстри-геоманти рекомендують уникати загострених деталей в інтер*єрі.
13
М. Коцюбинський, подорожуючи Карпатами, писав: «Гуцули - найоригінальніиіий народ, з багатою фантазією, зі своєрідною психікою. Глибокий язичник, гуцул все своє життя проводить в боротьбі із злими духами, що населяють ліси, гори й води. Християнством він скористався лиш для того, щоб прикрасити язичеський культ».
14
Ще одна версія: князі, залишаючись у душі язички-ками, закладали церкви на місці колишніх святилищ, щоб люди не забули тих святих місць.
15
Українські замовляння. - К.: Дніпро, 1993.
16
Текст, колядки подається за виданням: Золо-тослов. - К.: Дніпро, 1988.
17
«Боян бо вещий, аще кому хотяиіе песнь твори-ти, то растекаиіется мислью по древу, серым вълком по земли, сизымъ орломъ под облакы». (Цит. за виданням: Слово о полку Игореве. - Москва, 1981). Деякі дослідники вважають, що слід читати не «мислью по древу», а «мисью», тобто білкою. Автор цих рядків вважає, що «Слово о полку Ігоревім» має кілька рівнів трактування і сприйняття. До того ж, якщо прийняти другу версію, ми все одно повертаємося до образу Бояна-перевертня, який умів набирати подоби трьох священних тварин. Пор. скандинавські космогонічні перекази: по гілках ясеня Іггдрасіль (Древа Життя) скаче білка Рататоск, з'єднуючи «верхній» та «нижній» світи. Так і Боян, стаючи сизим орлом, пізнає закони горнього світу, стаючи сірим вовком - таємниці «навського світу» предків, а в образі білки - з'єднує ці світи віщунською свідомістю.
18
Можна порівняти легенди про Алатир-камінь із європейськими переказами про Святий Грааль, який теж був не лише чашею, з якоі причащав своіх учнів Христос під час Таємнсіі Вечері, а й сяючим каменем, квінтесенцією життєвої сили (пор. «філософський камінь» алхіміків ).
19
Пор.: чарівний казан Брана з кельтських міфів, прообраз Чаші Грааля.
20
Була дуже поширена серед народу в XV-XVI cm.
21
Етнографічні джерела називають ще ряд книг: «Рафлі» - астрологічна книга, «Сновидець» - чародійний сонник, «Чаровник» - книга про мистецтво пере-вертання, або оборотництва, «Мисленик» - апокрифічні сказання про сотворения світу й людини. «Лунник»
- про вплив фаз та положення Місяця на небі на людську долю, на погоду, про добрі та лихі дні та ін.
22
Нещодавно «Зодія» була видана одним московським видавництвом і відразу стала бібліографічною рідкістю.
23
Це ворожіння неодноразово описане в художній літератури
24
Недаремно М. Коцюбинський для підкреслення образу Юри-мольфара в «Тінях забутих предків» використав саме обряд заклинання грози.
25
Зараз учені дослідили, що іноді над планетою з'являються дивні вихрові об'єкти, щось середнє між смерчем і кульовою блискавкою. Всередині цих об'єктів відбуваються настільки дивні процеси іонізації, що в результаті утворюються найнеймовірніші сплави. Мож- ф ливо, громові камені належать саме до таких об'єктів?
26
Знову можна провести пряму паралель із шаманськими традиціями в інших куточках Землі.
27
** Згадайте фільм «Пропала грамота», де Сатана клянеться: «Щоб мені провалитися в ополонку після Йордану, коли брешу».
28
Тим, хто цікавиться цією проблемою глибше, радимо книги Тімоті Лірі та Станіслава Грофа (див. список літератури в кінці книги).
29
Можна також порівняти цей обряд із ритуалами магів-даосів у стародавньому Китаї, в традиції яких за вхід у потойбічні світи та інші реальності теж слугували дупла старих дерев. Печери ж практично у всіх народів були місцем, де жили маги, боги, святі тощо.
30
Сплавляння лісу на плотах-бокорах справедливо вважалося одним із найнебезпечніших і найважчих занять. Плотогони - їх називали «бокораші» - були взірцем сили й хоробрості, тому ця гуцульська приказка дуже показова.
31
Порівняйте з обрядом рукоположения в християнській церкви Тільки після проведення цього обряду молодий священик має право здійснювати Таїнства.
Похожие книги на "Знаки карпатської магії", Бердник Громовиця
Бердник Громовиця читать все книги автора по порядку
Бердник Громовиця - все книги автора в одном месте читать по порядку полные версии на сайте онлайн библиотеки mir-knigi.info.