Аферистка - Овсянникова Любовь Борисовна "dngrshv"
На розі вокзалу розсілася опасиста тітка в оточенні свого товару.
— Хто не взяв з дому валізи? Хто не подбав про сумку завчасно? Целофанові пакети! Сумки! Недорого! — завчено рекламувала вона свою продукцію.
— Скільки коштує ота клітчата сумка? — Люля показала на стосик складених сумок.
— П’ятнадцять гривень, сонечко.
Дівчина зробила покупку й нарешті сховала свою небезпечно помітну ношу в придбану торбу, дещо заспокоївшись. Стримуючи бажання мчати якомога швидше, направилася до входу в вокзал. Несподівано помітила яскравий стенд зі свіжою ще фарбою — щойно змонтували — «Їх розшукує міліція» й зупинилася біля нього…
На Київ давно лягли щільні сутінки, й звуки, що жили довкола, здалися їй трохи тихішими.
3
— То на все вам добре? — ніби не вірячи своєму щастю, чомусь запитала Люля. — Так! А я поспішаю, — і чимдуж метнулася до квиткових кас.
Там біля кожного віконця, мов бджоли біля льотка, юрмилися люди, вишикувавшись по два-три чоловіки в шерензі у подобу черги, яка дуже повільно просувалася. Люля посмикалася туди-сюди, зрозуміла, що нічого не вдіє й мусить стояти, як усі. Та це ж для мене віднині — норма, нагадала вона собі, притлумлюючи бажання швидше владнатися.
— Хто на московський експрес, не стійте, — долинуло від віконця, поблизу якого Люля пристала до потенційних пасажирів. — Квитків немає.
Біля каси бився чолом об скло розгублений молодик, схожий на пошлюблене ракло.
— Я їду за викликом, ось телеграма, — тицяв касирці жовтий папірець. — Мені лише два квитки до Тули, там моя мама помирає.
— За телеграмами даємо тільки на похорони. Чоловіче, відійдіть од вікна. Не заважайте працювати!
— Боже мій милий, — вигукнув той. — Що ж мені робити? — Він усе ще стовбичив там і, здавалося, вже не праг нічого іншого.
Почулися збуджені голоси, нетерплячі й рішучі:
— Тобі, голубо, може, бо-бо зробити? — люто прохрипів якийсь штимп, протискуючись поближче до каси й нахиляючись до віконечка. — Яке ти маєш право футболити цього хлопця? — він вправно орудував ліктями й хитрував, аби дістати квиток без черги.
— Ну, что там такоє!?
— Нехай іде розбиратися деінде й не гальмує чергу!
— Та проженіть отого нахабу! Диви, як пхається?
— Да ви что, люді? Помогітє же єму!
— Я маю два квитки до Москви, але тільки на завтра, — несподівано для себе знайшлася Люля.
— Мені підходить! — зрадів хлопець біля віконця каси, розмахуючи звідти рукою.
— Тоді віддайте мені свою чергу.
— Залюбки! Проходьте! — щаслива згода того, хто застряг на передовій у боях за квитки, потонула в невдоволеному гомоні інших.
Таки фортуна мала її за кріпачку, знову поверталася до неї некультурним місцем, аби їй пусто зробилося. Тю, от дурна, отаке верзти про свій кревний приділ! Ї дорікнула собі Люля.
— Та що це робиться? Один стоїть там півгодини, інший без черги пре, а тепер іще й ця лізе!
— Не пропускайте її! Нехай в іншому місці за квитки розраховуються.
— Та вона ж спекулянтка! Ану чеши звідси! — штовхнув Люлю якийсь бовдур.
— Спокійно, дядя, тримай кишеню, зараз насиплю неприємностей, — і вона пильно й значуще ввіткнулася йому в очі.
— Ти що, здуріла? Я нечайно, — впав у вологість задерикуватий чоловік.
Та перепалка на мить знеязичила людей, і в черзі запанувала тиша. «Ага, зараз я розіб’юсь на цурки й влаштую вам тут безкоштовний цирк, чекайте», — посміхнулася про себе дівчина, затим поплескала бовдура по спині:
— Я теж шуткую, не бійтеся, — і почала продиратися до каси з успіхом, мало схожим на перемогу.
— На Москву квитки продано на тиждень вперед, — сповістила та рудера, що сиділа в касі, помітивши наближення Люлі. — Можете не поспішати, дівчино.
Натовп знову ожив, і кожен його член перетворився на плече, яке знало одне — не пропускати Люлю в свої шеренги.
— Пропустіть її, це моя знайома! — вигукнула чіта, котра до цього тихо ховалася за спиною хлопця, що мав їхати до хворої матусі, й яка тепер дісталася до заповітного віконця. — Проходьте, проходьте! — і простягла до Люлі руку, наче вивільняючи перед нею дорогу.
— А ви куди квиток купуєте? — ні сіло, ні впало запитала Люля.
— До Дніпропетровська.
— Яке везіння! То візьміть і мені, щоб я туди не пхалася, — і від того раптового рішення до неї прийшло якесь спокійне й стійке впевнення, що вона саме туди й збиралася їхати, що це є найліпший варіант.
Поверх голів людей, які так і стовбичили тривкою обороною, Люля подала гроші, котрі, не рахуючи, встигла отримати за продані до Москви квитки.
— Вам який? — запитала самохітна помічниця. — Купейний?
— Який дістанеться, — одказала Люля, полегшено зітхаючи, як після тяжкої роботи.
Вона посміхнулася невідомо кому й одійшла вбік, чекаючи на свою несподівану рятівницю.
Дніпропетровськ… Щось давнє й дуже щемливе заворушилося в ній. Воно розлилося теплою хвилею по тілу так, що аж ноги заслабли, руки безвільно опустилися. А на лиці мимовільно виникла, мов у пришелепуватої, беззвітна посмішка. Такою й заскочила її чіта, коли підійшла з квитком.
— Як вас звати? — першою заговорила вона. — У нас квитки в одне купе, то давайте познайомимося. Я Тетяна, — першою назвалася дівчина повним іменем.
— Улита, можна Люля.
— Рідкісне ім’я. Банальні слова, але ж ви розумієте, що це так і є, — торохтіла Тетяна. — Чому раптом Люля? Звучить легковажно.
— Я так себе в дитинстві називала. А ви маєте щось ліпше запропонувати?
— Улита звучить некепсько. Що тут ще придумувати?
— Добре тобі говорити, — з досади Люля перейшла на «ти», — маючи ім’я пушкінської героїні. А мене назвали так на честь маминої бабусі й у мене не запитали. Зваж, не на честь маминої мами, а маминої ба-бу-сі. Цьому імені сто літ в обід, а вони мені його припаячили. От і мучуся.
— Даремно. Я тебе називатиму Улитою, — Таня й собі відкинула «викати».
— Хоч горшком! — Люлі кортіло змилити звідси, забитися в якийсь притемок, бо здавалося, що на неї спитуюче поглядають підозрілі кібчики. Нехай, може, вони просто задивлялися на вродливу теличку, однаково хотілося спекатися їх, заспокоїтися в безпечному місці й відпочити. — Пробач, мені треба відійти, — обірвала балачку, озираючись довкруж.
— У нас вільних не більше п’ятнадцяти хвилин, — попередила здивована Тетяна. — Куди ти йдеш?
— Перетнемося, — зігнорувала Люля запитання і без пояснень покинула її.
Якби поряд стояв хтось уважний, то мав би привід для філософських роздумів Ї дівчата були разюче схожими.
4
На Київ давно лягли щільні сутінки, і звуки, що жили довкола, здалися їй трохи тихішими.
Ще не наблизившись до десятого вагону, куди вона мала квиток на місце за номером сім, Люля визначила, що він є спальним. «Нічого собі! — саркастично хмикнула на адресу Тетяни, — по всьому, звичайна бичка, а диви, куди кінь копитом, туди й жаба клешнею, — в СВ їздить, не хоче на другому пльонтарі перебиватись».
Вона знайшла своє купе, де вже зручно вгніздилася несподівана попутниця. Тетяна встигла ввімкнути телевізор, причеплений високо над відкидним столиком, і, влізши на м’яке сидіння з ногами й задравши голову, з цікавістю дивилася, як Валерій Комісаров розвішував гидко спандьорену локшину на вуха шанувальникам програми «Моя сім’я».
Зрозуміло, старі передачі крутять у запису, — Люля метким оком кинула довкола.
— Де тут мій бамбетель, оце? — показала вона на порожню канапу. — Прибери з-під ніг шкраби, — пихнула ногою Тетянині туфлі.
— Так, — невідривно дивлячись на екран, відповіла Тетяна. Але вмить її увага до передачі, як і вся постава, зробилася якоюсь робленою, несправжньою. — Улито, ти що, сиділа в тюрмі?
— З чого ти взяла? — настовбурчилася та.
— Говориш якось дивно…
Це зауваження вмить протверезило Люлю. Господи, я ж маю бути, як усі! — згадала вона. Як усі — це як хто конкретно? А ось, як Тетяна, наприклад, — відповіла сама собі й заходилася пильніше приглядатися до тієї, кого їй було послано прикладом для наслідування.
Похожие книги на "Аферистка", Овсянникова Любовь Борисовна "dngrshv"
Овсянникова Любовь Борисовна "dngrshv" читать все книги автора по порядку
Овсянникова Любовь Борисовна "dngrshv" - все книги автора в одном месте читать по порядку полные версии на сайте онлайн библиотеки mir-knigi.info.