Святослав - Скляренко Семен Дмитриевич
Ознакомительная версия. Доступно 33 страниц из 161
Це була нечувана образа. З імператором ромеїв ніхто не смів так говорити. Імператор Іоанн запрошує руського князя до свого намету, а той сміє кликати його на човен? Увесь почет стояв насторожений, усі вони ждали загаду імператора.
Але трапилось диво, чудо. Імператор ромеїв Іоанн, перед яким схилялись ниць не тільки полководці, а цілі народи, не обурився, почувши ці слова князя Святослава, а відповів:
– Гаразд, княже. Ходімо на твій човен…
Розгублені полководці й увесь почет лишились на кручі, не знаючи, що їм робити, – порушується весь церемоніал двору. А імператор і Святослав тихо рушили сипким піском і зупинились біля човна. Князь зробив знак рукою, і шість гребців – молодих, здорових хлопців з бородами й вусами, – неприязно поглядаючи на імператора, одійшли вгору берегом і там стали.
Аж тоді імператор і Святослав ступили у човен, сіли один проти одного.
– Так он ти який! – тихо сказав Іоанн Цимісхій.
– А ти, імператоре, думав, що я інакший? – щиро засміявся князь Святослав, від чого в лівому його вусі заколихалась важка золота усерязь з підвісками – двома перлинами і великим червоним рубіном.
– Та ні, – відповів на це імператор. – Я чув, що ти дуже гордий, і не думав, що приїдеш як гребець на човні…
– Ти не помітив, що я тримав стерно…
Настало мовчання. Над Дунаєм було тихо. Повз човен повільно струмувала вода, така чиста, що на дні видно було кожну піщинку. Дві сірі чайки, скиглячи, літали над човном, а вгорі – в голубому небі – ніби застиг на місці і вдивлявся вниз коршак.
– Ти мене кликав, імператоре, – перервав мовчання Святослав. – Що ж хотів ти запитати?
– Я тебе хотів запитати, княже Святославе, – почав імператор, – навіщо ти забився так далеко від рідної землі, прийшов сюди?..

Ти мене хотів бачити, от я і приїхав.
– Звідси до Руської землі, – відповів Святослав, – рукою подати. Ось вона, Руська земля, – показав він на лівий берег Дунаю. – До Константинополя, здається мені, звідси набагато далі. Та й відаєш ти, імператоре, – не сам я прийшов сюди, кликав мене імператор Никифор і дав за це навіть золото.
– Покійний імператор кликав тебе і дав золото, щоб ти приборкав непокірних болгар…
– Я приборкав непокірних болгар, – посміхнувся князь Святослав, – і дійшов аж до Преслави. Але ж тоді ти вирушив проти мене й болгар.
– Я мусив вирушити, – спалахнув Цимісхій, – бо ти склав мир з болгарами…
– А навіщо ж мені було далі воювати з ними? Я виконав волю імператорів, пройшов усю Болгарію, скорив кесаря Бориса й уклав мир.
– Якщо ромеї давали русам золото, імператор їх мусив і укладати мир…
– Ми не печеніги, – сказав Святослав, – і заради золота не воюємо. За Русь ми, імператоре, стояли…
– За Русь? – Імператор струсив своєю рудою бородою. – Добра Русь, коли ти дійшов з своїм військом мало не до Константинополя?! Імператори ромеїв ніколи не ходили на Русь, вони не стояли під стінами Києва. А руси увесь час ідуть і йдуть на імперію, вони вже не раз були й під стінами Константинополя.
– Що імператори ромеїв не стояли під стінами Києва – це правда, – згодився Святослав. – Київ – не Доростол, імператоре. Не заздрю я тому, хто спробує стати під стінами його, – аки печенігам буде. Але коли ти говориш, що ромеї не йдуть на Русь, – то лжа.
– Чому ж лжа? – нібито здивувався й навіть образився Іоанн.
Князь Святослав не встиг відповісти. І сам він, і імператор підняли голови. Над ними раптом сполохано заквилили чайки… Вони досі вільно ширяли над водою, але вгорі висів коршак, він полетів униз і став нападати на чайок. Сполохані несподіваною появою хижака, чайки спочатку кинулись врозтіч. Але коли коршак заходився нападати то на одну з них, то на другу, обидві чайки злетілись, дужче заквилили, ніби змовлялись, а потім накинулись разом на кровожерливого птаха. Коршак спробував оборонятись, заскиглив, а потім чимдуж полетів над Дунаєм геть. Дві чайки довго гнались за ним, повернулись, заходились літати над човном, ніби скаржились: «Ки-и-ги! Ки-и-ги!»
Що думав імператор ромеїв у ці хвилини? Примруживши світло-голубі свої очі, стиснувши уста, він часто дихав тонким гострим носом, скинув шапку і провів рукою по рудому волоссю, по вогняно-червоній бороді, ніби йому було душно.
Князь Святослав же, все дивлячись на чайок, взяв правою рукою вус, закрутив його…
– Горе чайкам убогим, – промовив він, – а проте дали вони цьому злодієві дунайської водиці напитись… Отак, імператоре, буває…
– Ти сказав, – сердито перебив його Цимісхій, – що лжу говорять ромеї… Де лжа?
– Відаєш, імператоре, про що говорю… Колись, і не за нашої пам’яті, над морем Руським сиділи наші предки. А зараз? Клімати? Чому ж Клімати, коли то здавна була наша земля? Але гаразд, нехай вже будуть і Клімати. Але чому ж тоді імператори ромеїв посилають своїх воїв на північ від них, на захід і на схід?
– Княже Святославе, це лжа.
– Ой ні, імператоре, не лжа… Згадай, скільки городів поставили ромеї над Руським морем, скільки крові пролили руси в Тмутаракані, на низу Дніпра, Ітиля-ріки, Дністра. А Саркел, імператоре? Адже його збудували ромеї на руському шляху, на землях наших. А що б сказали імператори ромеїв, якби князі Руської землі почали завойовувати Сирію чи Халдею? Ні, імператоре, Русь ніколи й ніде не стала на землі імперії. Імперія прагне стати і вже стала на Руські землі… Дивно мені, імператоре! Адже ромеї мають великі землі над морем, у Азії, півсвіту…
– Русь, – перебив його імператор, – має не менше земель, ніж ромеї…
– Це правда, – сказав Святослав і посміхнувся. – Русь має дуже багато земель. Русь, – він примружив очі й замріяно подивився вдалину, за Дунай і коси, – має так багато земель, що ти й не уявляєш, імператоре… Від Руського моря до далеких україн північних, від болгар до Ітиля-ріки і гір Орал… Велика земля, півсвіту.
Імператор Іоанн з-під густих брів дивився на обличчя князя Святослава, який дуже спокійно розповідав про Русь, і очі його в цю хвилину стали нібито темнішими. Коли ж князь Святослав піймав на собі гострий погляд імператора і замовк, Іоанн Цимісхій одвів очі, зітхнув, обернувся, подивився на свій почет, що однаково непорушно стояв на березі.
А далі імператор Візантії схилився ближче до князя Святослава, сказав таємниче, пошепки:
– У тебе півсвіту, півсвіту є в мене. Чому ж сваримось ми, княже Святославе?
– Про що ти говориш, імператоре? – не зрозумів його Святослав.
– Ти і я – ми два богатирі, – так само тихо вів далі Цимісхій, – і я хочу, щоб ми діяли як богатирі. Слухай, княже! Давай поділимось! До Дунаю все буде моє, за Дунаєм – твоє. Я сидітиму в Константинополі, ти – в Києві.
Князь Святослав подивився на імператора ромеїв, потім обернувся, поглянув за човен… Там текла голуба вода, плавали дрібні рибки, на дні лежали обтерті хвилею камінці. І раптом князь Святослав опустив руку в воду, дістав звідти один камінець.
Імператор Іоанн здригнувся. Для чого взяв київський князь камінець? Він не знав, що робитиме князь, напружено стежив за кожним його рухом…
А князь Святослав все тримав камінець на долоні в себе, дивився, як з нього в Дунай падають великі сріблясті краплі.
– Бачиш, який чудовий камінь?! – промовив князь Святослав. – А скажи мені лишень, імператоре, чий оце буде камінь?
Імператор не міг второпати, до чого веде київський князь.
– Камінь?! – засміявся він. – Як чий? Коли камінь у твоїй руці, він твій.
– А тепер? – засміявся князь Святослав і кинув камінь далеко від човна. Камінець зробив дугу, врізався в плесо і зник, а по воді пішли кола.
Імператор мовчав.
– Чий це камінець зараз? – ще раз запитав князь Святослав.
– Ти мене запитуєш про дивні речі, – похмуро відповів Цимісхій. – Тепер камінець нічий… Але до чого це?
Ознакомительная версия. Доступно 33 страниц из 161
Похожие книги на "Святослав", Скляренко Семен Дмитриевич
Скляренко Семен Дмитриевич читать все книги автора по порядку
Скляренко Семен Дмитриевич - все книги автора в одном месте читать по порядку полные версии на сайте онлайн библиотеки mir-knigi.info.