Правда про справу Гаррі Квеберта - Діккер Жоель
Роберт невдоволено скривився і підійшов до «шведського столу».
— Тільки нічого не чіпай тут, Бобусику!
— А це що за смаколики?
— Це не смаколики. Це вишуканий аперитив. Найвищий шик.
— Але ж ти казала, що ввечері сусіди кликали нас на гамбургери! Четвертого липня ми завжди ходимо до сусідів їсти гамбургери!
— Ми й підемо. Тільки згодом! І не подумай розповідати Гаррі Квебертові, що ми їмо гамбургери, як ті простаки!
— Таж ми і є простаки. Я люблю гамбургери. Ти сама в шинку торгуєш гамбургерами.
— Бобусику, ти геть нічого не розумієш! Це зовсім інше. А в мене, до речі, великі плани.
— Я не знав. Ти мені нічого не казала.
— Я не про тебе кажу.
— Чому ти мені нічого не кажеш? Я тобі кажу все. Ось, до речі, в мене по обіді весь час живіт болів. Страшенні гази. Мені навіть довелося замкнутися в кабінеті й стати рачки, щоб попукати, так було боляче. От бачиш, я все тобі кажу.
— Ану годі, Бобусику! Ти мене тривожиш!
Знову з’явилася Дженні, вже в іншій сукні.
— Надто парадна! — вигукнула Тамара. — Треба щось красиве, але буденне!
Скориставшись тим, що дружина відвернулася, Роберт Квінн умостився в улюбленому фотелі й налляв собі віскі.
— Хто дозволив тобі сідати? — закричала Тамара. — Ти все зашмаруєш! Знаєш, як довго я тут усе витирала? Йди ліпше передягнися, хутчій.
— Перевдягатися?
— Вдягни костюм, не можна ж зустрічати Гаррі Квеберта таким нечепурою!
— Ти дістала шампанське, що ми зберігали для врочистих випадків?
— А це і є врочистий випадок! Чи ти не хочеш, щоб наша дочка вдало вийшла заміж? Ніж ото дурно чіплятися, йти перевдягайся. Він ось-ось прийде.
Тамара попхала чоловіка до східців, щоб той таки не ухилився. Аж згори спустилася Дженні, заплакана, в трусах і без ліфчика і, схлипуючи, заявила, що все скасує, бо вона так не може. Скориставшись нагодою, Роберт і собі заскиглив, що хоче читати газету, а не вести світські дискусії з великим письменником, що він усе одно не читає книжок, бо від них його хилить до сну, тож він не знає, про що з ним балакати. Була за десять шоста: десять хвилин до побачення. Всі троє стояли в передпокої й сперечалися, аж пролунав дзвоник у двері. В Тамари мало серцевий напад не стався. Він тут. Великий письменник прийшов раніше.
У двері подзвонили. Гаррі пішов одчиняти. На нім був лляний костюм і літній капелюх: він збирався їхати до Дженні. За дверми стояла Нола.
— Нола? Що ти тут робиш?
— Взагалі, кажуть «добридень». Чемні люди, як зустрічаються, кажуть одне одному «добридень», а не «що ти тут робиш».
Він усміхнувся.
— Добридень, Ноло. Вибач, я не сподівався тебе побачити.
— Гаррі, що відбувається? Відтоді, як ми їздили до Рокленда, від вас нічогісінько не чути. Цілий тиждень ані звісточки! Я погано поводилася? Чи вам було неприємно? Ох, Гаррі, мені так сподобався той наш день у Рокленді! Просто казка!
— Я нітрохи не гніваюся, Ноло. І мені теж сподобався наш день у Рокленді.
— То чому ви не озивалися?
— Через книжку. В мене було багато роботи.
— Мені б так хотілося бути з вами щодня, Гаррі. Всеньке життя.
— Ноло, ти янгол.
— Тепер ми це можемо. Я вже не ходжу до школи.
— Чому ти не ходиш до школи?
— Уроків немає, Гаррі. У мене канікули. Ви не знали?
— Ні.
Її личко засяяло з утіхи.
— Це було б чудово, правда? Я подумала і вирішила, що могла б піклуватися про вас просто тут. Вам ліпше працювати вдома, а не в тому гаморі, в «Кларксі»… Ви могли би писати на терасі. Океан такий красивий, він вас надихав би, я певна! А я стежила б, щоб вам було зручно і затишно. Я добре піклуватимуся про вас, від усієї душі, обіцяю, я зроблю вас щасливим! Гаррі, будь ласка. Дозвольте мені зробити вас щасливим.
Він побачив, що вона принесла з собою кошик.
— Це для пікніка, — сказала вона. — Для нас, на вечір. У мене навіть пляшечка вина є. Я подумала, ми могли б улаштувати пікнік на березі. Це так романтично.
Він не хотів романтичних пікніків, не хотів бути з нею поряд, не хотів її: він повинен її забути. Він уже шкодував про ту суботу в Рокленді: повіз п’ятнадцятирічну дівчинку в інший штат, не спитавшись дозволу у її батьків! Якби їх зупинила поліція, могли б подумати, що він її викрав. Це дівча його погубить, вона має зникнути з його життя.
— Не можу, Ноло, — насилу мовив він.
Вона страшенно засмутилася.
— Чому?
Він повинен сказати їй, що в нього побачення з іншою. Їй буде гірко це чути, але вона мусить збагнути, що їхнє кохання неможливе. І все-таки він не зважився і збрехав:
— Мені треба їхати до Конкорда, побачитися з видавцем, він завітав туди з приводу Четвертого липня. Буде нецікаво. Я волів би лишитися з тобою.
— Можна я поїду з вами?
— Ні. Ти там знудишся.
— Ви дуже гарний у цій сорочці, Гаррі.
— Дякую.
— Гаррі… я кохаю вас. Від того самісінького дня, коли йшов дощ і я побачила вас на березі, я шалено закохалась. Я хотіла б бути з вами до кінця життя!
— Облиш, Ноло. Не кажи так.
— Чому? Адже це правда! Я й однісінького дня не можу прожити без вас! Коли вас бачу, життя здається мені кращим! А ви ненавидите мене, так?
— Та ні! Звісно ж, ні!
— Я знаю, що ви вважаєте мене бридкою. І що в Рокленді вам було зі мною нудно. Тим-то ви й не подавали звісток про себе. Думаєте, що я мала, дурненька і нудна бридуля.
— Не мели дурниць. Добре, ходімо, я відвезу тебе додому.
— Скажіть мені «люба Ноло»… Скажіть іще раз.
— Не можу, Ноло.
— Прошу вас!
— Не можу. Цих слів не можна промовляти.
— Але чому? Боже мій, чому? Чому нам не можна любити, якщо ми кохаємо одне одного?
— Ходімо, Ноло, — повторив він. — Я відвезу тебе додому.
— Але ж, Гаррі, нащо жити, якщо ми не маємо права на любов?
Він мовчки провів її до чорного «шевроле».
Вона плакала.
У двері дзвонив не Гаррі Квеберт, а Емі Пратт, дружина начальника поліції Аврори. Вона була розпорядницею літнього балу, одної з найголовніших подій у міському житті; цього року бал мав відбутися 19 липня, тож зараз вона ходила по сусідах. Почувши дзвінок, Тамара випровадила чоловіка і напівголу доньку нагору і, відчинивши, з полегшенням побачила за дверми не почесного гостя, а Емі Пратт із лотерейними білетами для балу. Того дня розігрувався тиждень відпочинку в чудовому готелі на острові Мартас-Віньярд, в Массачусетсі, де відпочивало чимало зірок. Коли Тамара дізналася, який буде головний приз, в неї аж очі заблищали; вона придбала дві пачки білетів і, хоч задля пристойності треба було запропонувати гості (яку вона до того ж дуже поважала) апельсинового соку, вона швиденько витурила її за двері: була вже за п’ять шоста. Дженні встигла заспокоїтися і спустилася вниз у зеленій літній сукенці, що дуже їй личила; за нею зійшов і батько в костюмі-трійці.
— То був не Гаррі, а Емі Пратт, — насмішкувато сказала Тамара. — Я знала, що то не він. Бачили б ви себе, порозбігалися мов зайці! Ха-ха! А я знала, що то не він, бо це чоловік високого польоту, а люди високого польоту зарано не приходять. Це ще менш ґречно, ніж запізнюватися. Май на увазі, Бобусику, бо ти завжди боїшся запізнитися на свої зустрічі.
Годинник у вітальні вибив шосту, і вся родина Квіннів вишикувалася коло дверей.
— Головне, поводьтеся природно! — благально вигукнула Дженні.
— Ми дуже природні, — відказала матінка. — Правда, Бобусику, ми природні?
— Авжеж, кицюню. Тільки в мене, здається, знову гази: почуваюся, немов скороварка, що от-от вибухне.
За декілька хвилин Гаррі подзвонив у двері Квіннів. Він висадив Нолу на якійсь вулиці неподалік від її домівки, щоб їх не побачили разом. Покинув її в сльозах.
*
Дженні розповіла мені про вечір Четвертого липня, для неї то були чудесні хвилини. Вона схвильовано змальовувала ярмарок, їхню вечерю, феєрверк над Конкордом.
Похожие книги на "Правда про справу Гаррі Квеберта", Діккер Жоель
Діккер Жоель читать все книги автора по порядку
Діккер Жоель - все книги автора в одном месте читать по порядку полные версии на сайте онлайн библиотеки mir-knigi.info.