Пригоди бравого вояка Швейка - Гашек Ярослав
Ознакомительная версия. Доступно 35 страниц из 172
Дальша лекція і цікава розмова про використання меню у вихованні солдатів перед війною були перервані страшенним галасом нагорі, де кінчився урочистий обід.
Із хаотичної мішанини голосів вирізнявся різкий голос Біглера:
— Солдат повинен іще в мирний час знати, чого вимагає війна, а під час війни не забувати того, чого навчився на учбовому плацу.
Потім почулось сопіння поручника Дуба:
— Прошу констатувати, мене вже втретє ображають.
Нагорі відбувалися великі справи.
Поручника Дуба, який плекав уже відомі інтриганські наміри щодо кадета Біглера й саме тому потяг його до батальйонного командира, офіцери зустріли неймовірним ревом. Єврейська горілка діяла на всіх неперевершено.
Перебиваючи один одного, вони кричали, як скажені, натякаючи на кавалерійське мистецтво поручника Дуба: «Без конюха ні кроку!», «Наполоханий мустанг!», «Чи довго ви, колего, пробули серед ковбоїв на Заході?», «Цирковий наїзник».
Капітан Сагнер швидко налив Дубові чарку клятої горілки, і ображений поручник сів за стіл. Він підсунув старий поламаний стілець до надпоручника Лукаша, який привітав Дуба співчутливими словами:
— Ми вже, друже, все з’їли.
На смутну постать кадета Біглера ніхто не звертав уваги, хоч він, згідно з приписами, офіціально доповів про себе капітанові Сагнеру й іншим офіцерам навколо столу, повторюючи кілька разів підряд:
— Кадет Біглер прибув до штабу батальйону.
Біглер налив собі повну склянку, сів скромно біля вікна і чекав на відповідну хвилину, щоб пустити в повітря фейєрверк деяких відомостей, вичитаних із підручників.
Поручник Дуб, якому жахливий трунок ударив у голову, стукаючи пальцем по столу, ні сіло ні впало звернувся до капітана Сагнера:
— Ми з окружним начальником завжди, бувало, говорили: «Патріотизм, почуття обов’язку, самовдосконалення — це найкраща зброя на війні». Нагадую вам про це саме сьогодні, коли наші війська вже ось-ось перейдуть кордони.
До цих слів продиктував уже хворий Ярослав Гашек «Пригоди бравого вояка Швейка під час світової війни». 3 січня 1923 року смерть навіки замкнула його уста і не дала скінчити один з найвидатніших і найпопулярніших романів, написаних після першої світової війни.
Коментарі
1
Ерцгерцог Фердінанд — Франц Фердінанд фон Есте (1863–1914), племінник австро-угорського цісаря Франца-Йосифа І, спадкоємець трону; був убитий разом із дружиною в Сараєві 28 червня 1914 р.
2
Конопіште — маєток ерцгерцога Фердінанда неподалік Праги.
3
… не треба було відбирати в них тієї Боснії та Герцеговіни. — 1878 р. після російсько-турецької війни Боснію та Герцеговіну захопила Австро-Угорщина, а 1908 р. Їх анексувала.
4
Нуслі — район Праги.
5
… пам'ятаєте того пана Луккені, що проштрикнув терпугом наш небіжчицю Єлизавету. — Луїджі Луккені 1898 р. вбив дружин Франца-Йосифа І.
6
Пам'ятаєте, як оті португальці підстрелили свого короля? — 1 лютого 1908 р. в Ліссабоні було вбито португальського короля Карла І.
7
Панкрац — в'язниця для політичних в'язнів у районі Праги з тією ж назвою.
8
Карлак — розмовна назва Карлової площі в Празі.
9
Младочех — член чеської буржуазної партії в Австро-Угорщині; на чолі цієї партії стояв доктор Карел Крамарж.
10
Бржетіслав Людвік — невигаданий персонаж — у Будейовицях справді був такий торговець худобою, але його загибель на ярмарку вигадана Швейком. Намагаючись помститись за свою мниму ганебну смерть, описану в романі, Бржетіслав Людвік, друг Я. Гашека з дитинства, видав 1946 р. спогади про автора «Пригод бравого вояка Швейка» і навів там деякі подробиці з особистого життя письменника.
11
Глубока — містечко в південній Чехії.
12
Мидловари — містечко, з якого походив батько Я. Гашека; сам Ярослав Гашек був громадянином Мидловарів.
13
… порадили Яреша, сторожа з Ражицької загати. — Натяк на діда Я. Гашека, який доглядав ставки князя Шварценберга.
14
Втратив сина Рудольфа ще молодим, у розквіті сил. — Рудольф — єдиний син цісаря Австро-Угорщини Франца-Йосифа І — трагічно загинув 1889 р. за нез'ясованих обставин.
15
… пропав його брат Ян Орт… — ерцгерцог австрійський, принц Тосканський Йоганн 1889 р. зрікся свого титулу і взяв собі прізвище Орт; через рік пропав безвісти.
16
… а брата — мексіканського цісаря — розстріляли в якійсь фортеці під муром. — Ерцгерцог Фердінанд Максиміліан Габсбург був імператором Мексіки (1864–1867), імператорський трон здобув за допомогою французьких найманців. Мексіканські республіканці взяли його в полон і розстріляли у фортеці Кверетаро.
17
… показав йому орлика… — В Австро-Угорщині агенти таємної поліції носили значок із австрійським гербом, на якому зображений двоголовий орел.
18
«Гей, слов'яни» — пісня, текст якої написав 1834 р. у Празі Само Томашик, вперше опублікована 1838 р. у Словаччині; співали її на мотив польської мазурки. Пісня мала велику популярність і вважалася гімном слов'янських народів.
19
… зі сторінок книжки Ломброзо… — Ломброзо Чезаре (1835–1909), італійський професор-психіатр, який вивчав різні типи злочинців і в своїх працях обстоював думку про те, що причини всіх злочинів криються тільки в успадкованих, генетично обумовлених особливостях. Однак книги з назвою «Про типи злочинців» серед його праць немає.
20
Іспанські чоботи — середньовічне знаряддя тортур.
21
Ян Непомуцький — чеський католицький святий, покровитель Чехії. За легендами Ян із Помук (1340–1393) був вікарієм празького єпископату, за наказом короля Вацлава IV його втопили у Влтаві за те, що він відмовився виказати таємницю королеви, довірену йому на сповіді.
22
Елішчин міст — міст через Влтаву в Празі. Швейк помиляється, кажучи, що святого скинули саме з цього мосту, оскільки Елішчин міст побудований у XIX ст., а Непомуцький жив у XIV ст.
23
«Зелений Антон» — поліцейський фургон, у якому перевозили заарештованих. Свою назву дістав завдяки тому, що був зеленого кольору.
24
«Тессіг» — празький ресторан.
25
Геверох Антонін (1869–1928) — відомий чеський невропатолог і психіатр.
26
«Банзет» — празький ресторан.
27
Каллерсон, Вейкінг — прізвища, очевидно, вигадані Я. Гашеком.
28
Святий Вацлав — чеський князь Вацлав із роду Пршемисловичів (володарював у Чехії з 921-го по 935 р.), запровадив християнство в Чехії. Загинув від руки брата Болеслава, після смерті його канонізували.
Ознакомительная версия. Доступно 35 страниц из 172
Похожие книги на "Пригоди бравого вояка Швейка", Гашек Ярослав
Гашек Ярослав читать все книги автора по порядку
Гашек Ярослав - все книги автора в одном месте читать по порядку полные версии на сайте онлайн библиотеки mir-knigi.info.